Киев, пл. Соломенская 2, офис 707

У зв’язку зі скрутним фінансовим становищем багато підприємств не має можливості збільшувати заробітну плату працівникам та нехтують проведенням індексації, нарахування якої призводить до збільшення податків, проте забувають про наслідки.

Отже пригадаємо, що індексація грошових доходів регламентується ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. за № 1282-XII із внесеними змінами, в якому чітко прописано терміни, що вживаються:

Індексація грошових доходів населення — встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;

Індекс споживчих цін — показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;

Поріг індексації — величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

А тепер про наслідки не проведення індексації:

За порушення виплати індексації згідно ст..15 ЗУ про індексацію, посадові особи притягуються до відповідальності. Порушення можуть бути пов’язані з не нарахуванням і відповідно з невиплатою індексації, або нарахування не в повному обсязі, а також  помилки при розрахунках індексації. Все це є порушенням в сфері законодавства про працю та тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність на посадових осіб. Згідно ст. 41 КпАП. на посадових осіб (та підприємців) чекає штраф у розмірі від 30 до 100 нмдг (від 510 до 1700 грн), а також  згідно п.1 ст. 175 ККУ — штраф від 500 до 1000 нмдг (від 8500 до 17000 грн.) — або виправні роботи на строк до 2 років, або позбавлення волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Але варто зазначити, що все ж таки помилки потрібно виправляти, і тоді згідно п.3 ст.175 особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності вона здійснила певну виплату заробітної плати.

На сьогодні контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснюють:

–Державна інспекція України з питань праці;

–Державні фіскальні служби.