В даній статті йтиметься про проблему, яка виникає у бухгалтерів при складанні звітностей. Всі звітні дані необхідно вказувати в національній валюті України – гривні. У свою чергу податок на додану вартість розраховується виходячи з вартості товарів, зазначеної в договорі. Однак, що робити, якщо суми в договорі містять прив’язку до іноземних валют? Тобто, вартість одного і того ж товару може змінюватися щодня в залежності від коливання офіційно встановленого курсу.
Щодо даного питання є індивідуальна консультація Державної фіскальної служби України №1441 / 6 / 99-99-15-03-02-15 / ІПК від 04 квітня 2019 року. Згідно з листом, органи податкової служби роблять акцент на тому, що коригування ПДВ необхідно здійснювати відповідно до пункту 192.1 Податкового кодексу України станом на день фактичної доплати або повернення коштів, що виникли в зв’язку з коливанням курсу. Однак ніякої конкретики дана податкова консультація не містить, а ситуації бувають різні.
Наприклад, найпоширенішою проблемою є випадок, коли відвантаження товару і його оплата здійснюється частинами. Досвідчені бухгалтери і податківці рекомендують в такій ситуації проводити коректування ПДВ після завершення всіх операцій (відвантаження повного обсягу товару і здійснення 100-відсоткової оплати). Це обумовлено тим, що для об’єктивного коригування необхідно врахувати остаточну різницю між сумою, вказаною в договорі і фактично сплаченою сумою.
При цьому послідовність дій повинна бути наступною. При кожному перерахуванні коштів постачальнику складається податкова накладна, в якій вказується фактична сума оплати на дату такої, з урахуванням відносини національної валюти до іноземної, зазначеної в договорі. Із здійсненням останнього розрахунку з постачальником підраховується загальна сума оплати і з’ясовується різниця сум (негативна або позитивна). По завершенню всіх розрахунків між сторонами договору повинні скласти і підписати акт узгодження зміни ціни, який в подальшому буде представляти собою первинний бухгалтерський документ. На підставі акта буде проводитися коригування ПДВ. Потім до кожної податкової накладної, сформованої в процесі взаєморозрахунків, складається розрахунок коригування ПДВ. Далі розрахунок коригування складається за звичайними правилами. При цьому рекомендується коригування виконувати одним рядком щодо відразу всієї суми. Тобто, у другій колонці РК необхідно вказати причину коригування (збільшення або зменшення ціни), в колонці 3 позначається найменування відповідного товару / послуги, щодо яких здійснюється коригування. У четвертому блоці колонок вказуються коди товару згідно з УКТ ЗЕД, ознаки імпортованого товару і / або послуги згідно з ДКПП. Далі колонки 5 і 6 заповнюються відповідними значеннями кількісного умовного позначення, а також відповідного кодування. Колонки 7 і 8 заповнюються в разі коригування кількості товару, а колонки 9 і 10 – при зміні ціни. Колонка 11 повинна також містити код ставки оподаткування. Колонки 12, 14 заповнюються опціонально при наявності відповідних умов, а в колонці 13 необхідно вказати підсумкову вартість всієї поставки без урахування ПДВ.
Таким чином, в розрахунку коригування податку на додану вартість будуть міститися два рядки. Верхня – з первинними значеннями, що виходять із договору з постачальником і нижня – з відкоригованими значеннями, з урахуванням коливання курсу іноземної валюти.
Отримайте безкоштовну консультацію від наших фахівців по бухгалтерським послугам.