Статутний капітал – це сума внесена засновниками в фонд підприємства для забезпечення його ліквідності та відповідальності перед кредиторами. Статутний капітал може бути виражений як в грошовому еквіваленті, так і у вигляді матеріальних цінностей, обладнання, об’єктів та ін. Розмір статутного капіталу визначається засновником (засновниками) самостійно, не має обмежень в обсязі (крім акціонерних товариств, для яких визначено мінімальний обсяг статутного капіталу в розмірі 1250 мінімальних заробітних плат на момент створення такого товариства). Крім того розмір статутного капіталу підлягає фіксації в протоколі засідання загальних зборів учасників юридичної особи, а також державній реєстрації.

Рішення про збільшення статутного капіталу може бути прийняте на загальних зборах учасників в будь-який момент діяльності юридичної особи. Для цього відповідне рішення закріплюється протоколом зборів, після чого проводиться державна реєстрація нового обсягу статутного капіталу та кожен з учасників протягом року з моменту прийняття такого рішення зобов’язаний внести до статутного капіталу підприємства суму відповідну його відсотковій частці участі.

Разом з тим учасниками юридичної особи може бути прийнято рішення про збільшення розміру статутного капіталу за рахунок третіх осіб.

Відомі випадки, коли один або декілька з учасників з яких-небудь причин відмовляються від внесення необхідної суми або інших цінностей, вартість яких дорівнює сумі, яка підлягає внесенню. У такій ситуації інші учасники мають право компенсувати відсутню суму за свій рахунок, проте при цьому пайова участь таких засновників не зміниться.

Учасники мають право вносити відповідні внески до статутного капіталу, як в безготівковій, так і в готівковій формі. Причому в останньому випадку законодавство України не вимагає застосування реєстратора розрахункових операцій, оскільки операції по внесенню вкладів учасників не відносяться до доходів від реалізації товарів / робіт / послуг. У той же час при внесенні готівки в статутний капітал через касу підприємства, повинен бути сформований прибутковий касовий ордер.

У розрізі оподаткування додаткові внески в статутний капітал від учасників підприємства не є об’єктом оподаткування податком на прибуток, оскільки такі внески не є ні позитивним, ні негативним фінансовим результатом. Більш того, Податковий кодекс України не містить будь-яких норм, що вказують на податкові різниці, які були б пов’язані з формуванням статутного фонду підприємства.

Також не обкладається статутний капітал і єдиним податком у разі, якщо підприємством було обрано спрощену систему оподаткування, оскільки суми, які вкладаються учасниками в статутний фонд не є доходами платника податків.

Податок на додану вартість в збільшенні статутного капіталу також не фігурує. Це обумовлено тим, що перелік об’єктів оподатковуваних ПДВ не містить ні випуску (розміщення) акцій, ні формування корпоративних прав.

При зміні розміру статутного капіталу необхідно зафіксувати цей факт у протоколі загальних зборів учасників, також внести відповідні зміни до статуту підприємства, провести процедуру державної реєстрації, потім в бухгалтерському обліку внести запис про неоплачений статутний капітал.

За консультацією по бухгалтерським послугам звертайтесь до наших фахівців.

Заказать обратный звонок

X