Податковий кодекс України, на щастя для підприємців, містить чітку вказівку про те, які суми підлягають обкладенню податком. Так, п. 177.2 говорить, що податком обкладаються доходи фізичних осіб – підприємців від здійснення підприємницької діяльності. Цей дохід є різницею між доходом (виручкою) підприємця, вираженої в грошовій або негрошовій формі та документально підтвердженими витратами.
При цьому необхідно розуміти, що до уваги беруться лише доходи і витрати, пов’язані з господарською діяльністю. Таким чином, фізична особа – підприємець для цілей податкового кодексу не позиціонується як громадянин, а прирівнюється до юридичної особи, яка має свій вид підприємницької діяльності, свої фінансові та товарні операції, а також свою податкову і статистичну звітність. Тобто, категорично не рекомендується вказувати в податкових звітних документах (в т.ч. податкової декларації) щоденні обивательські витрати, такі як покупка продуктів для сім’ї, покупка засобів особистий гігієни тощо. Разом з тим не підлягають обліку витрати на придбання або самостійне виробництво основних засобів (в т.ч. подвійного призначення), а також нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
Господарські витрати підприємця складаються з доходів в матеріальній і в натуральній формі, серед яких, придбання сировини, оплата заробітної плати співробітникам і ін.
Крім того слід звернути увагу на те, що всі витрати, які вказуються в звітних податкових документах повинні бути документально підтверджені. Звідси виникає і обов’язок підприємця зберігати первинну бухгалтерську документацію, оскільки якщо при перевірці органами фіскальної служби з’ясується, що ФОП не має відповідних документів, які підтверджували б витрати в повному обсязі – це може обернутися чималими штрафами.
Всі поточні надходження підприємця в звітному періоді необхідно відображати в книзі обліку доходів і витрат, показники з якої потім використовуються для розрахунку об’єкта оподаткування.
Звідси випливає, що розрахунковий рахунок підприємця, відкритий в банку не є показником доходу, який підлягає оподаткуванню. Більш того, фізична особа – підприємець має повне право зберігати на такому розрахунковому рахунку особисті кошти, які вже були схильні до оподаткування і використовувати їх на свій розсуд. Проте, досвідчені підприємці і співробітники фіскальної служби рекомендують все ж використовувати банківський рахунок ФОП тільки для операцій, пов’язаних з господарською діяльністю. Це обумовлено тим, що при певних умовах, коли банківська система не може розпізнати призначення коштів, що рухаються по рахунках, інформація про такі засоби може передаватися до органів фіскальної служби України. Таким чином, можна привернути до себе увагу відповідних органів. Звичайно, якщо навіть підприємець веде чисту відкриту діяльність, враховує всі свої доходи і витрати, своєчасно і в повному обсязі оплачує податки, він може представити підтверджуючі документи контролюючим органам, однак це трата часу і нервів. Тому при випадковому зарахування особистих коштів, що не мають відношення до підприємницької діяльності, на рахунок ФОП не слід панікувати. Можна залишити зазначені кошти на розрахунковому рахунку або використовувати на оплату будь-яких товарів і послуг, однак, щоб уникнути казусів і ексцесів краще зберігати такі кошти на окремому цільовому банківському рахунку.
Отримайте безкоштовну консультацію від наших фахівців по бухгалтерським послугам.